Preci-Dip 802-V3-012-12-002101
802-V3-012-12-002101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-012-12-002101
Brief Description
CONN HDR 12POS 0.100 T/H
Datasheet Download
802-V3-012-12-002101.pdf
Availability of 802-V3-012-12-002101
QUANTITY
802-V3-012-12-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-012-12-002101
Internal Part NumberEIS-802-V3-012-12-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package300
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-012-12-002101
Related Links802-V3-012, 802-V3-012-12-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-012-12-002101 Details Description
Related parts for 802-V3-012-12-002101
RELAY TIMER ANALOG DPDT 100-120V datasheet.pdf
LED ORANGE DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
APPLIANCE INLET W/FILTER 20A datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 34A 1.7 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 24POS datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf