Preci-Dip 802-V3-012-20-001101
802-V3-012-20-001101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-012-20-001101
Brief Description
CONN HDR 12POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
802-V3-012-20-001101.pdf
Availability of 802-V3-012-20-001101
QUANTITY
802-V3-012-20-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-012-20-001101
Internal Part NumberEIS-802-V3-012-20-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package350
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.195" (4.95mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-012-20-001101
Related Links802-V3-012, 802-V3-012-20-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-012-20-001101 Details Description
Related parts for 802-V3-012-20-001101
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 333MHZ 1CIRC datasheet.pdf
CONN RCPT 8PIN KEY C W/END CAP datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 450MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
SBL12(N) datasheet.pdf
PNL MNT 110V GREEN 8MM datasheet.pdf