Preci-Dip 802-V3-018-30-001101
802-V3-018-30-001101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-018-30-001101
Brief Description
CONN HDR 18POS 0.100 SMD
Datasheet Download
802-V3-018-30-001101.pdf
Availability of 802-V3-018-30-001101
QUANTITY
802-V3-018-30-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-018-30-001101
Internal Part NumberEIS-802-V3-018-30-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package350
Series802
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-018-30-001101
Related Links802-V3-018, 802-V3-018-30-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-018-30-001101 Details Description
Related parts for 802-V3-018-30-001101
TRANS 2NPN 40V 0.1A MINI6 datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 300VAC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMD SHD HDR GOLD 10POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 71MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf