Preci-Dip 802-V3-024-6B-002101
802-V3-024-6B-002101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-024-6B-002101
Brief Description
CONN HDR 24POS 0.100 PRESS FIT
Datasheet Download
802-V3-024-6B-002101.pdf
Availability of 802-V3-024-6B-002101
QUANTITY
802-V3-024-6B-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-024-6B-002101
Internal Part NumberEIS-802-V3-024-6B-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package90
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-024-6B-002101
Related Links802-V3-024, 802-V3-024-6B-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-024-6B-002101 Details Description
Related parts for 802-V3-024-6B-002101
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf