Preci-Dip 802-V3-026-12-002101
802-V3-026-12-002101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-026-12-002101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 26POS 0.100 T/H
Datasheet Download
802-V3-026-12-002101.pdf
Availability of 802-V3-026-12-002101
QUANTITY
802-V3-026-12-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-026-12-002101
Internal Part NumberEIS-802-V3-026-12-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package140
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series802
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-026-12-002101
Related Links802-V3-026, 802-V3-026-12-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-026-12-002101 Details Description
Related parts for 802-V3-026-12-002101
RES SMD 9.76 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN CONTACT 22-18AWG TIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT RINGO UHF 406-420MHZ 500W datasheet.pdf
D4SL-N4PFA-D4N datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf