Preci-Dip 802-V3-028-30-001101
802-V3-028-30-001101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-028-30-001101
Brief Description
CONN HDR 28POS 0.100 SMD
Datasheet Download
802-V3-028-30-001101.pdf
Availability of 802-V3-028-30-001101
QUANTITY
802-V3-028-30-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-028-30-001101
Internal Part NumberEIS-802-V3-028-30-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package150
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-028-30-001101
Related Links802-V3-028, 802-V3-028-30-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-028-30-001101 Details Description
Related parts for 802-V3-028-30-001101
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN SOCKET 16POS OPEN END SRC datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 22POS 2.54MM datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS R/A W/SCKT datasheet.pdf
RES 56 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.48M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 160POS 0.8MM SMD datasheet.pdf