Preci-Dip 802-V3-038-20-001101
802-V3-038-20-001101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-038-20-001101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 38POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
802-V3-038-20-001101.pdf
Availability of 802-V3-038-20-001101
QUANTITY
802-V3-038-20-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-038-20-001101
Internal Part NumberEIS-802-V3-038-20-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package165
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series802
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions38
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.195" (4.95mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-038-20-001101
Related Links802-V3-038, 802-V3-038-20-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-038-20-001101 Details Description
Related parts for 802-V3-038-20-001101
FIXED IND 100UH 1.05A 250 MOHM datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SST UNITIZED WHEEL 3" 3A FIN datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 0.100 SMD datasheet.pdf