Preci-Dip 802-V3-038-32-002101
802-V3-038-32-002101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-038-32-002101
Brief Description
CONN HDR 38POS 0.100 SMD
Datasheet Download
802-V3-038-32-002101.pdf
Availability of 802-V3-038-32-002101
QUANTITY
802-V3-038-32-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-038-32-002101
Internal Part NumberEIS-802-V3-038-32-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package90
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions38
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)