Preci-Dip 802-V3-038-6B-002101
802-V3-038-6B-002101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-038-6B-002101
Brief Description
CONN HDR 38POS 0.100 PRESS FIT
Datasheet Download
802-V3-038-6B-002101.pdf
Availability of 802-V3-038-6B-002101
QUANTITY
802-V3-038-6B-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-038-6B-002101
Internal Part NumberEIS-802-V3-038-6B-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package60
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions38
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-038-6B-002101
Related Links802-V3-038, 802-V3-038-6B-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-038-6B-002101 Details Description
Related parts for 802-V3-038-6B-002101
CONN HEADER 8POS R/A 15GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.34M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-QSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 590MA 116 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf