Preci-Dip 802-V3-046-20-001101
802-V3-046-20-001101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-046-20-001101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 46POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
802-V3-046-20-001101.pdf
Availability of 802-V3-046-20-001101
QUANTITY
802-V3-046-20-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-046-20-001101
Internal Part NumberEIS-802-V3-046-20-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series802
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions46
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.195" (4.95mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-046-20-001101
Related Links802-V3-046, 802-V3-046-20-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-046-20-001101 Details Description
Related parts for 802-V3-046-20-001101
FIXED IND 150UH 330MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 7/64" 4.72" datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 3.75NS 92BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL VERT 30GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 2W STRIP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 252MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 250V 0805 datasheet.pdf
IND 10MM FLAT YLW DIFF TAB TERM datasheet.pdf
CUT-OFF BLADE BLANK datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF 14MFP datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf