Preci-Dip 802-V3-060-20-001101
802-V3-060-20-001101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-060-20-001101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 60POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
802-V3-060-20-001101.pdf
Availability of 802-V3-060-20-001101
QUANTITY
802-V3-060-20-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-060-20-001101
Internal Part NumberEIS-802-V3-060-20-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package64
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series802
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.195" (4.95mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-060-20-001101
Related Links802-V3-060, 802-V3-060-20-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-060-20-001101 Details Description
Related parts for 802-V3-060-20-001101
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 56PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
CB BTS FT BRS 22 ASY datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 18POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
WIRE TRANSFER ASSY datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf