Preci-Dip 802-V3-060-22-002101
802-V3-060-22-002101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-060-22-002101
Brief Description
CONN HDR 60POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
802-V3-060-22-002101.pdf
Availability of 802-V3-060-22-002101
QUANTITY
802-V3-060-22-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-060-22-002101
Internal Part NumberEIS-802-V3-060-22-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package50
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-060-22-002101
Related Links802-V3-060, 802-V3-060-22-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-060-22-002101 Details Description
Related parts for 802-V3-060-22-002101
RES SMD 1.1M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONTROL LOG 12 IN 8 OUT 100-240V datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS SIGNAL MOD TIN datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 70A 300V TO-94 datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 2A 4DSBGA datasheet.pdf