Preci-Dip 802-V3-060-22-002101
802-V3-060-22-002101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-060-22-002101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 60POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
802-V3-060-22-002101.pdf
Availability of 802-V3-060-22-002101
QUANTITY
802-V3-060-22-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-060-22-002101
Internal Part NumberEIS-802-V3-060-22-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series802
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-060-22-002101
Related Links802-V3-060, 802-V3-060-22-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-060-22-002101 Details Description
Related parts for 802-V3-060-22-002101
RES 536K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.10K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
IC PWM CTLR DDR/DDR2/DDR3 24TQFN datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
ANT 433MHZ 1/2 WAVE DIPOLE U.FL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.72V 500MW SOD80 datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC TERM datasheet.pdf