Preci-Dip 802-V3-068-20-001101
802-V3-068-20-001101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-068-20-001101
Brief Description
CONN HDR 68POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
802-V3-068-20-001101.pdf
Availability of 802-V3-068-20-001101
QUANTITY
802-V3-068-20-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-068-20-001101
Internal Part NumberEIS-802-V3-068-20-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package100
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions68
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.195" (4.95mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-068-20-001101
Related Links802-V3-068, 802-V3-068-20-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-068-20-001101 Details Description
Related parts for 802-V3-068-20-001101
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 100-LQFP datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN BOOT FOR MODULAR PLUGS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf