Preci-Dip 804-V3-012-12-002101
804-V3-012-12-002101 picture photo
Mfg. Part Number
804-V3-012-12-002101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 12POS 2.54MM T/H
Datasheet Download
804-V3-012-12-002101.pdf
Availability of 804-V3-012-12-002101
QUANTITY
804-V3-012-12-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 804-V3-012-12-002101
Internal Part NumberEIS-804-V3-012-12-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package280
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series804
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)804-V3-012-12-002101
Related Links804-V3-012, 804-V3-012-12-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
804-V3-012-12-002101 Details Description
Related parts for 804-V3-012-12-002101
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL LV SOT23-5 datasheet.pdf
IC DAC 13BIT LP SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 217MA 950 MOHM datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
EMITTER VIOLET 405NM CLEAR DOME datasheet.pdf
SMART MODULE ATWINC1500B-MU-T datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
M805 8C 8#20HD SKT RECP OM datasheet.pdf
M8 3 POS FEMALE STRT-BLNT 1MTR datasheet.pdf