Preci-Dip 804-V3-018-10-193101
804-V3-018-10-193101 picture photo
Mfg. Part Number
804-V3-018-10-193101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H
Datasheet Download
804-V3-018-10-193101.pdf
Availability of 804-V3-018-10-193101
QUANTITY
804-V3-018-10-193101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 804-V3-018-10-193101
Internal Part NumberEIS-804-V3-018-10-193101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series804
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.118" (3.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)804-V3-018-10-193101
Related Links804-V3-018, 804-V3-018-10-193101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
804-V3-018-10-193101 Details Description
Related parts for 804-V3-018-10-193101
LED 7-SEG 1.5DIG CARED RHDP .56" datasheet.pdf
MODULE DDR2 1GB 240-MDIMM VLP datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPT SENSOR BUNDLE W/ROUND LENS datasheet.pdf
RES SMD 1.18KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf