Preci-Dip 804-V3-027-10-193101
804-V3-027-10-193101 picture photo
Mfg. Part Number
804-V3-027-10-193101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 27POS 2.54MM T/H
Datasheet Download
804-V3-027-10-193101.pdf
Availability of 804-V3-027-10-193101
QUANTITY
804-V3-027-10-193101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 804-V3-027-10-193101
Internal Part NumberEIS-804-V3-027-10-193101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series804
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions27
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.118" (3.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)804-V3-027-10-193101
Related Links804-V3-027, 804-V3-027-10-193101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
804-V3-027-10-193101 Details Description
Related parts for 804-V3-027-10-193101
IC OFFLINE SWIT UVLO HV TO220 datasheet.pdf
RES SMD 1.4M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN STACKER 68POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 10% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2MM T/H datasheet.pdf