Preci-Dip 804-V3-036-10-193101
804-V3-036-10-193101 picture photo
Mfg. Part Number
804-V3-036-10-193101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 36POS 2.54MM T/H
Datasheet Download
804-V3-036-10-193101.pdf
Availability of 804-V3-036-10-193101
QUANTITY
804-V3-036-10-193101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 804-V3-036-10-193101
Internal Part NumberEIS-804-V3-036-10-193101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series804
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.118" (3.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)804-V3-036-10-193101
Related Links804-V3-036, 804-V3-036-10-193101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
804-V3-036-10-193101 Details Description
Related parts for 804-V3-036-10-193101
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 8NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.01UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.018 UF 10% 630 VDC RA datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 05VDC datasheet.pdf