Preci-Dip 804-V3-036-6B-002101
804-V3-036-6B-002101 picture photo
Mfg. Part Number
804-V3-036-6B-002101
Brief Description
CONN HDR 36POS 0.100 PRESS FIT
Datasheet Download
804-V3-036-6B-002101.pdf
Availability of 804-V3-036-6B-002101
QUANTITY
804-V3-036-6B-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 804-V3-036-6B-002101
Internal Part NumberEIS-804-V3-036-6B-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series802
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)804-V3-036-6B-002101
Related Links804-V3-036, 804-V3-036-6B-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
804-V3-036-6B-002101 Details Description
Related parts for 804-V3-036-6B-002101
GDT 230V 15% 5KA datasheet.pdf
PHOTO ELECTRIC datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8MSOP datasheet.pdf
RES 261 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf