Preci-Dip 804-V3-051-10-193101
804-V3-051-10-193101 picture photo
Mfg. Part Number
804-V3-051-10-193101
Brief Description
CONN HDR 51POS 2.54MM T/H
Datasheet Download
804-V3-051-10-193101.pdf
Availability of 804-V3-051-10-193101
QUANTITY
804-V3-051-10-193101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 804-V3-051-10-193101
Internal Part NumberEIS-804-V3-051-10-193101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series804
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions51
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.118" (3.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)804-V3-051-10-193101
Related Links804-V3-051, 804-V3-051-10-193101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
804-V3-051-10-193101 Details Description
Related parts for 804-V3-051-10-193101
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8-MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 344VC P600 datasheet.pdf
IC HDMI INTERFACE 1.3A 64TFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 626MA 160 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf