Preci-Dip 804-V3-051-22-002101
804-V3-051-22-002101 picture photo
Mfg. Part Number
804-V3-051-22-002101
Brief Description
CONN HDR 51POS 2.54MM T/H R/A
Datasheet Download
804-V3-051-22-002101.pdf
Availability of 804-V3-051-22-002101
QUANTITY
804-V3-051-22-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 804-V3-051-22-002101
Internal Part NumberEIS-804-V3-051-22-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series804
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions51
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)804-V3-051-22-002101
Related Links804-V3-051, 804-V3-051-22-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
804-V3-051-22-002101 Details Description
Related parts for 804-V3-051-22-002101
CONN HEADER STKD 20POS R/A SH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 2.20V SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
MINI-SAS HD datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf