Preci-Dip 804-V3-054-10-193101
804-V3-054-10-193101 picture photo
Mfg. Part Number
804-V3-054-10-193101
Brief Description
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H
Datasheet Download
804-V3-054-10-193101.pdf
Availability of 804-V3-054-10-193101
QUANTITY
804-V3-054-10-193101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 804-V3-054-10-193101
Internal Part NumberEIS-804-V3-054-10-193101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series804
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions54
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.118" (3.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)804-V3-054-10-193101
Related Links804-V3-054, 804-V3-054-10-193101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
804-V3-054-10-193101 Details Description
Related parts for 804-V3-054-10-193101
CONN RECEPT 18 POS W/RAMP SL-156 datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1W SMA datasheet.pdf
RES SMD 2.15KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC QUAD MOSFET DRIVER 16-DIP datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 12V RED datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
330UF 10V 6,3X11 datasheet.pdf