Preci-Dip 804-V3-054-22-002101
804-V3-054-22-002101 picture photo
Mfg. Part Number
804-V3-054-22-002101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H R/A
Datasheet Download
804-V3-054-22-002101.pdf
Availability of 804-V3-054-22-002101
QUANTITY
804-V3-054-22-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 804-V3-054-22-002101
Internal Part NumberEIS-804-V3-054-22-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series804
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions54
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)804-V3-054-22-002101
Related Links804-V3-054, 804-V3-054-22-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
804-V3-054-22-002101 Details Description
Related parts for 804-V3-054-22-002101
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN STR RCPT SET SCRW SKT GRY datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
POSITIONER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
26500 39C 27#20 12#16 S PLUG A datasheet.pdf
680UF 35V 12,5X20MM 105C 7000H datasheet.pdf