Preci-Dip 804-V3-057-22-002101
804-V3-057-22-002101 picture photo
Mfg. Part Number
804-V3-057-22-002101
Brief Description
CONN HDR 57POS 2.54MM T/H R/A
Datasheet Download
804-V3-057-22-002101.pdf
Availability of 804-V3-057-22-002101
QUANTITY
804-V3-057-22-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 804-V3-057-22-002101
Internal Part NumberEIS-804-V3-057-22-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series804
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions57
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)804-V3-057-22-002101
Related Links804-V3-057, 804-V3-057-22-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
804-V3-057-22-002101 Details Description
Related parts for 804-V3-057-22-002101
JUMPER-H1503TR/A3048G/H1501TR12" datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 28AWG SHLD 500' datasheet.pdf
OSC VCO 2250-2290MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE SOT23 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf