Preci-Dip 804-V3-063-6B-002101
804-V3-063-6B-002101 picture photo
Mfg. Part Number
804-V3-063-6B-002101
Brief Description
CONN HDR 63POS 0.100 PRESS FIT
Datasheet Download
804-V3-063-6B-002101.pdf
Availability of 804-V3-063-6B-002101
QUANTITY
804-V3-063-6B-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 804-V3-063-6B-002101
Internal Part NumberEIS-804-V3-063-6B-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series802
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions63
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)804-V3-063-6B-002101
Related Links804-V3-063, 804-V3-063-6B-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
804-V3-063-6B-002101 Details Description
Related parts for 804-V3-063-6B-002101
RES 115K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 18SOIC datasheet.pdf
IC MPU MIPS-I 150MHZ 128QFP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC CONV DC/DC 400MA HIEFF 10-DFN datasheet.pdf
CABLE PLC TO XW2B 15M datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 22POS PIN datasheet.pdf
SELF LOCKING TIE: PVC OVER 316 S datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 229MA 3.2 OHM TH datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf