Preci-Dip 804-V3-078-6B-002101
804-V3-078-6B-002101 picture photo
Mfg. Part Number
804-V3-078-6B-002101
Brief Description
CONN HDR 78POS 0.100 PRESS FIT
Datasheet Download
804-V3-078-6B-002101.pdf
Availability of 804-V3-078-6B-002101
QUANTITY
804-V3-078-6B-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 804-V3-078-6B-002101
Internal Part NumberEIS-804-V3-078-6B-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series802
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions78
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)804-V3-078-6B-002101
Related Links804-V3-078, 804-V3-078-6B-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
804-V3-078-6B-002101 Details Description
Related parts for 804-V3-078-6B-002101
MOSFET N-CH 200V 28A I2PAK datasheet.pdf
CARDEDGE 18POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 200V RADIAL datasheet.pdf
RS PLC 1771 16PT DI/O +BUS datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf