Preci-Dip 804-V3-081-12-002101
804-V3-081-12-002101 picture photo
Mfg. Part Number
804-V3-081-12-002101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 81POS 2.54MM T/H
Datasheet Download
804-V3-081-12-002101.pdf
Availability of 804-V3-081-12-002101
QUANTITY
804-V3-081-12-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 804-V3-081-12-002101
Internal Part NumberEIS-804-V3-081-12-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series804
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions81
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)804-V3-081-12-002101
Related Links804-V3-081, 804-V3-081-12-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
804-V3-081-12-002101 Details Description
Related parts for 804-V3-081-12-002101
CONN HEADER 22POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 11POS MTA-156 18AWG datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP PAD 22-26AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIRE LDS datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN MALE CRIMP 18-24AWG TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf