Ohmite 805F1R5E
805F1R5E picture photo
Mfg. Part Number
805F1R5E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 5W
Datasheet Download
805F1R5E.pdf
Availability of 805F1R5E
QUANTITY
805F1R5E Order Process
Ship out your order
Specifications of 805F1R5E
Internal Part NumberEIS-805F1R5E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMetal-Mite®89
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.351" (8.92mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)805F1R5E
Related Links805F, 805F1R5E Datasheet, Ohmite Distributor
805F1R5E Details Description
Related parts for 805F1R5E
IC MOTOR DRIVER PAR 28TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 50A 1000VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
HT MAXI PV datasheet.pdf
FUSE 5A 250V AXIAL datasheet.pdf