Ohmite 805F2K5E
805F2K5E picture photo
Mfg. Part Number
805F2K5E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 2.5K OHM 1% 5W
Datasheet Download
805F2K5E.pdf
Availability of 805F2K5E
QUANTITY
805F2K5E Order Process
Ship out your order
Specifications of 805F2K5E
Internal Part NumberEIS-805F2K5E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMetal-Mite®89
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.351" (8.92mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)805F2K5E
Related Links805F, 805F2K5E Datasheet, Ohmite Distributor
805F2K5E Details Description
Related parts for 805F2K5E
CONN HEADR 16POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER M6 NYLON 7/16" datasheet.pdf
CONN FERRULE MU datasheet.pdf
EMBEDDED USB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
INTERCHANGEABLE BLADE WALL PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf