Illinois Capacitor 805MABA02KJS
805MABA02KJS picture photo
Mfg. Part Number
805MABA02KJS
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 8UF 10% 600V RADIAL
Datasheet Download
805MABA02KJS.pdf
Availability of 805MABA02KJS
QUANTITY
805MABA02KJS Order Process
Ship out your order
Specifications of 805MABA02KJS
Internal Part NumberEIS-805MABA02KJS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMAB
PackagingBulk
Capacitance8µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC600V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 0.866" W (42.50mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)805MABA02KJS
Related Links805MAB, 805MABA02KJS Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
805MABA02KJS Details Description
Related parts for 805MABA02KJS
IC REG LDO 2.9V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 3A SYNC 36QFN datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 6SO datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5T RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 34POS datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 120K OHM 0.4W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
SOLID STATE RELAY 240 V datasheet.pdf