Crouzet USA 808050Y024.5Z
808050Y024.5Z picture photo
Mfg. Part Number
808050Y024.5Z
Manufacturer
Product Category
Motors - AC, DC
Brief Description
MOTOR BRUSHED DC GEAR 17W 24V
Datasheet Download
808050Y024.5Z.pdf
Availability of 808050Y024.5Z
QUANTITY
808050Y024.5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of 808050Y024.5Z
Internal Part NumberEIS-808050Y024.5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
RoHS InformationRoHS II Certificate
Standard Package1
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyMotors - AC, DC
Series-
TypeBrushed DC
Voltage - Rated24VDC
RPM106 RPM
Diameter - Body-
Diameter - Shaft0.315" (8.00mm)
Length - Shaft and Bearing0.894" (22.70mm)
Mounting Hole Spacing2.20" (56.00mm)
FeaturesGearbox
Termination StyleSolder Tab
Torque - Running (oz-in / mNm)708.1 / 5000
Torque - Starting (oz-in / mNm)-
Torque - Stall (oz-in / mNm)-
Gear Reduction Ratio24.5
Voltage Range-
Power (Watts)17W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)808050Y024.5Z
Related Links808050, 808050Y024.5Z Datasheet, Crouzet USA Distributor
808050Y024.5Z Details Description
Related parts for 808050Y024.5Z
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf