Rubycon 80MXC2200MEFCSN25X30
80MXC2200MEFCSN25X30 picture photo
Mfg. Part Number
80MXC2200MEFCSN25X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
80MXC2200MEFCSN25X30.pdf
Availability of 80MXC2200MEFCSN25X30
QUANTITY
80MXC2200MEFCSN25X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 80MXC2200MEFCSN25X30
Internal Part NumberEIS-80MXC2200MEFCSN25X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.03A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)80MXC2200MEFCSN25X30
Related Links80MXC2200M, 80MXC2200MEFCSN25X30 Datasheet, Rubycon Distributor
80MXC2200MEFCSN25X30 Details Description
Related parts for 80MXC2200MEFCSN25X30
CONN BACKPLNE TYPE A 2MM BLUE datasheet.pdf
MINITEK UNSHR VERT-CAL HEADR TMT datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 500V 51A SP3 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG & RECEPT LGH 3POS CIRC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 440VAC Y5U RDL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PWR JACK 2X6.4MM SMD datasheet.pdf
PMI EDGE LIGHT INDICATOR RED datasheet.pdf
FUSE 690V 1P SPARKGAP DIN SPD RE datasheet.pdf