Eaton (formerly Cooper Bussmann) 80NHG000B
80NHG000B picture photo
Mfg. Part Number
80NHG000B
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 80A 500V CLASS GL/GG
Datasheet Download
80NHG000B.pdf
Availability of 80NHG000B
QUANTITY
80NHG000B Order Process
Ship out your order
Specifications of 80NHG000B
Internal Part NumberEIS-80NHG000B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesNH
Fuse Type-
Voltage - Rated500VAC
Current80A
Package / CaseRectangular, Blade
Size / Dimension2.126" L x 0.827" W x 1.693" H (54.00mm x 21.00mm x 43.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)80NHG000B
Related Links80NH, 80NHG000B Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
80NHG000B Details Description
Related parts for 80NHG000B
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS .100 POLAR GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP VF ULN ULDIST 8LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR ST datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A T/H 15GOLD datasheet.pdf
C-S-128-06 12-10 STEEL RING #6 datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.0091UF RADIAL datasheet.pdf