ON Semiconductor 80SQ045NRL
80SQ045NRL picture photo
Mfg. Part Number
80SQ045NRL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 8A DO201AA
Datasheet Download
80SQ045NRL.pdf
Availability of 80SQ045NRL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
80SQ045NRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 80SQ045NRL
Internal Part NumberEIS-80SQ045NRL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Jun/2009
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 45V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)80SQ045NRL
Related Links80SQ0, 80SQ045NRL Datasheet, ON Semiconductor Distributor
80SQ045NRL Details Description
Related parts for 80SQ045NRL
CONN HEADER 12POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
H DISTRIBUTOR 6-10MM INLINE 4POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 15V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 22POS STR GOLD datasheet.pdf
VINYL INSL BUTT SEAM FLANGED BLO datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 110A TO-220 datasheet.pdf