Rubycon 80ZLH120MEFCT810X16
80ZLH120MEFCT810X16 picture photo
Mfg. Part Number
80ZLH120MEFCT810X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
80ZLH120MEFCT810X16.pdf
Availability of 80ZLH120MEFCT810X16
QUANTITY
80ZLH120MEFCT810X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 80ZLH120MEFCT810X16
Internal Part NumberEIS-80ZLH120MEFCT810X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current390mA
Impedance170 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)80ZLH120MEFCT810X16
Related Links80ZLH120M, 80ZLH120MEFCT810X16 Datasheet, Rubycon Distributor
80ZLH120MEFCT810X16 Details Description
Related parts for 80ZLH120MEFCT810X16
FIXED IND 500NH 22.5A 1.5 MOHM datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT 4.5V 8DIP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 3% 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
BLZP 5.08/02/180LH SN OR BX datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf