Rubycon 80ZLH270MEFC12.5X20
80ZLH270MEFC12.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
80ZLH270MEFC12.5X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
80ZLH270MEFC12.5X20.pdf
Availability of 80ZLH270MEFC12.5X20
QUANTITY
80ZLH270MEFC12.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 80ZLH270MEFC12.5X20
Internal Part NumberEIS-80ZLH270MEFC12.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current715mA
Impedance85 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)80ZLH270MEFC12.5X20
Related Links80ZLH270M, 80ZLH270MEFC12.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
80ZLH270MEFC12.5X20 Details Description
Related parts for 80ZLH270MEFC12.5X20
RES SMD 820 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 4.9A 8-SOIC datasheet.pdf
CONSOLE STEEL 18X24X48 GREY datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 10V AMBER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf