Rubycon 80ZLJ100MT810X16
80ZLJ100MT810X16 picture photo
Mfg. Part Number
80ZLJ100MT810X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
80ZLJ100MT810X16.pdf
Availability of 80ZLJ100MT810X16
QUANTITY
80ZLJ100MT810X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 80ZLJ100MT810X16
Internal Part NumberEIS-80ZLJ100MT810X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current520mA @ 120Hz
Impedance110 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)80ZLJ100MT810X16
Related Links80ZLJ100, 80ZLJ100MT810X16 Datasheet, Rubycon Distributor
80ZLJ100MT810X16 Details Description
Related parts for 80ZLJ100MT810X16
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU M680X0 16MHZ 68PLCC datasheet.pdf
IC QUAD LP DIFF COMPARATR 14DIP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
SOCKT VERT DDR3 PRESS FIT 240POS datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 18R 5.5KV EXT/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 72MA 73.8 OHM datasheet.pdf