Rubycon 80ZLJ150MG412.5X16
80ZLJ150MG412.5X16 picture photo
Mfg. Part Number
80ZLJ150MG412.5X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
80ZLJ150MG412.5X16.pdf
Availability of 80ZLJ150MG412.5X16
QUANTITY
80ZLJ150MG412.5X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 80ZLJ150MG412.5X16
Internal Part NumberEIS-80ZLJ150MG412.5X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current715mA @ 120Hz
Impedance110 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)80ZLJ150MG412.5X16
Related Links80ZLJ150M, 80ZLJ150MG412.5X16 Datasheet, Rubycon Distributor
80ZLJ150MG412.5X16 Details Description
Related parts for 80ZLJ150MG412.5X16
CAP CER 1800PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
SSD 20GB SCSI datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 130A TO-3P datasheet.pdf
IC 2.25V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 18MM 1.57" datasheet.pdf
PNEUM PRESSUR SWTCH 2-35PSI N.C. datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf