3M 81026-M50203
81026-M50203 picture photo
Mfg. Part Number
81026-M50203
Brief Description
CONN HEADER 26POS R/A 4ROW SLD
Datasheet Download
81026-M50203.pdf
Availability of 81026-M50203
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
81026-M50203 Order Process
Ship out your order
Specifications of 81026-M50203
Internal Part NumberEIS-81026-M50203
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL810 Series 21/Mar/2011
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.140" (3.56mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)81026-M50203
Related Links81026-, 81026-M50203 Datasheet, 3M Distributor
81026-M50203 Details Description
Related parts for 81026-M50203
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V +/-15V OUT datasheet.pdf
TRANSF ADSL 100:100 OHM 5MH SMT datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SOT23-5 datasheet.pdf
GRIP MATERIAL 4"X6 YDS BLK datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 16" 8A MED datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf