3M 81050-660C01-RB
81050-660C01-RB picture photo
Mfg. Part Number
81050-660C01-RB
Brief Description
CONN HEADER 50POS STR LONG SMD
Datasheet Download
81050-660C01-RB.pdf
Availability of 81050-660C01-RB
QUANTITY
81050-660C01-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 81050-660C01-RB
Internal Part NumberEIS-81050-660C01-RB
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.140" (3.56mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Long
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)81050-660C01-RB
Related Links81050-6, 81050-660C01-RB Datasheet, 3M Distributor
81050-660C01-RB Details Description
Related parts for 81050-660C01-RB
CONV DC-DC TRPL-VO 25A VERT datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
IC AMP VFA TRIPLE 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 20W STER D 40LFCSP datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E ORANGE datasheet.pdf
TSSOP-14-EXP-PAD STENCIL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf