Preci-Dip 811-S1-018-10-017101
811-S1-018-10-017101 picture photo
Mfg. Part Number
811-S1-018-10-017101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 18POS SNGL PCB
Datasheet Download
811-S1-018-10-017101.pdf
Availability of 811-S1-018-10-017101
QUANTITY
811-S1-018-10-017101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 811-S1-018-10-017101
Internal Part NumberEIS-811-S1-018-10-017101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series811
PackagingBulk
Connector TypePiston
Number of Contacts18
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)811-S1-018-10-017101
Related Links811-S1-018, 811-S1-018-10-017101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
811-S1-018-10-017101 Details Description
Related parts for 811-S1-018-10-017101
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO220AA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 2GHZ 16VFQFPN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf