Preci-Dip 811-S1-033-10-014101
811-S1-033-10-014101 picture photo
Mfg. Part Number
811-S1-033-10-014101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 33POS SNGL PCB
Datasheet Download
811-S1-033-10-014101.pdf
Availability of 811-S1-033-10-014101
QUANTITY
811-S1-033-10-014101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 811-S1-033-10-014101
Internal Part NumberEIS-811-S1-033-10-014101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series811
PackagingBulk
Connector TypePiston
Number of Contacts33
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)811-S1-033-10-014101
Related Links811-S1-033, 811-S1-033-10-014101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
811-S1-033-10-014101 Details Description
Related parts for 811-S1-033-10-014101
RACK STEEL 17.5X21X12.5 BE/GY datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 2% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 17 (15 + 2 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
PULL TO START datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 95MA 2.9 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE BAND SW SOD80 MINIMELF-M datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 200KM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CABLE SKT M12 datasheet.pdf
22000UF 16V 30X40MM 85C 12000H datasheet.pdf