Preci-Dip 811-S1-043-10-014101
811-S1-043-10-014101 picture photo
Mfg. Part Number
811-S1-043-10-014101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 43POS SNGL PCB
Datasheet Download
811-S1-043-10-014101.pdf
Availability of 811-S1-043-10-014101
QUANTITY
811-S1-043-10-014101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 811-S1-043-10-014101
Internal Part NumberEIS-811-S1-043-10-014101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series811
PackagingBulk
Connector TypePiston
Number of Contacts43
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)811-S1-043-10-014101
Related Links811-S1-043, 811-S1-043-10-014101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
811-S1-043-10-014101 Details Description
Related parts for 811-S1-043-10-014101
LED RED 4DIP THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90MHZ 8DIP datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 500A 700VAC datasheet.pdf
CONN F JACK STR 75 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
MODULE DDR2 SDRAM 2GB 244MRDIMM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 182 OHM 1% 10W datasheet.pdf
NOTCHED NUT FOR .0S. RCPT datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 64MA 11 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HI-RES LENS 12MM datasheet.pdf