Preci-Dip 811-S1-043-10-017101
811-S1-043-10-017101 picture photo
Mfg. Part Number
811-S1-043-10-017101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 43POS SNGL PCB
Datasheet Download
811-S1-043-10-017101.pdf
Availability of 811-S1-043-10-017101
QUANTITY
811-S1-043-10-017101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 811-S1-043-10-017101
Internal Part NumberEIS-811-S1-043-10-017101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series811
PackagingBulk
Connector TypePiston
Number of Contacts43
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)811-S1-043-10-017101
Related Links811-S1-043, 811-S1-043-10-017101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
811-S1-043-10-017101 Details Description
Related parts for 811-S1-043-10-017101
DIODE SCHOTTKY 20V 1A MELF datasheet.pdf
DEK 5/3 5 MC GW 3 500/PK datasheet.pdf
IC DRIVER RECT SYNC CONV 8SOIC datasheet.pdf
IC SYNC DOWN COUNTER 8STG 16-DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
DEMO BOARD FOR STGAP1S GAPDRIVE datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
LED EMITTER GALLERY datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf