Preci-Dip 811-S1-050-10-017101
811-S1-050-10-017101 picture photo
Mfg. Part Number
811-S1-050-10-017101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 50POS SNGL PCB
Datasheet Download
811-S1-050-10-017101.pdf
Availability of 811-S1-050-10-017101
QUANTITY
811-S1-050-10-017101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 811-S1-050-10-017101
Internal Part NumberEIS-811-S1-050-10-017101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series811
PackagingBulk
Connector TypePiston
Number of Contacts50
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)811-S1-050-10-017101
Related Links811-S1-050, 811-S1-050-10-017101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
811-S1-050-10-017101 Details Description
Related parts for 811-S1-050-10-017101
LCD MODULE 16X2 SILVER datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.7A 5DDPAK datasheet.pdf
IC PROM SRL 1.8V 16M 48CSBGA datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 300MA 450 MOHM datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
MOD PFC HYBRID INVERTER datasheet.pdf
6.5MM WTB HDR WBOSSKINK BLK 2CKT datasheet.pdf