Preci-Dip 811-S1-055-10-017101
811-S1-055-10-017101 picture photo
Mfg. Part Number
811-S1-055-10-017101
Brief Description
CONN SPRING LOAD 55POS SNGL PCB
Datasheet Download
811-S1-055-10-017101.pdf
Availability of 811-S1-055-10-017101
QUANTITY
811-S1-055-10-017101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 811-S1-055-10-017101
Internal Part NumberEIS-811-S1-055-10-017101
Connector TypePiston
Number of Contacts55
Pitch0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)811-S1-055-10-017101
Related Links811-S1-055, 811-S1-055-10-017101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
811-S1-055-10-017101 Details Description
Related parts for 811-S1-055-10-017101
DATA KIT ECONO LAN/CAT-5/TELECOM datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 81MHZ 256BGA datasheet.pdf
RES 15K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf