Preci-Dip 811-SS-002-30-002101
811-SS-002-30-002101 picture photo
Mfg. Part Number
811-SS-002-30-002101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 2POS SNGL SMD
Datasheet Download
811-SS-002-30-002101.pdf
Availability of 811-SS-002-30-002101
QUANTITY
811-SS-002-30-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 811-SS-002-30-002101
Internal Part NumberEIS-811-SS-002-30-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package680
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series811
PackagingBulk
Connector TypePiston
Number of Contacts2
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)811-SS-002-30-002101
Related Links811-SS-002, 811-SS-002-30-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
811-SS-002-30-002101 Details Description
Related parts for 811-SS-002-30-002101
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
RES 100 OHM 5% 20W TUBULAR WW datasheet.pdf
CONN SEAL INTERFACE 42POS NATURL datasheet.pdf
SEAL PROTECTOR 2.5MM SYST GREEN datasheet.pdf
LIF CONN. 111P LEVER datasheet.pdf
IC RF PWR AMP 802.11B/G/N 8-QFN datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
LED XTE 462.5NM ROY BL 550MW SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 100mA 44-SSOP datasheet.pdf