Preci-Dip 811-SS-006-30-003191
811-SS-006-30-003191 picture photo
Mfg. Part Number
811-SS-006-30-003191
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 6POS SNGL SMD
Datasheet Download
811-SS-006-30-003191.pdf
Availability of 811-SS-006-30-003191
QUANTITY
811-SS-006-30-003191 Order Process
Ship out your order
Specifications of 811-SS-006-30-003191
Internal Part NumberEIS-811-SS-006-30-003191
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series811
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePiston
Number of Contacts6
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)811-SS-006-30-003191
Related Links811-SS-006, 811-SS-006-30-003191 Datasheet, Preci-Dip Distributor
811-SS-006-30-003191 Details Description
Related parts for 811-SS-006-30-003191
FIXED IND 1.8NH 300MA 140 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 75PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
FUSE 1250A 1000V 3FU/115 AR CU datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
OPTO HARDWARE datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 520MA 440 MOHM datasheet.pdf
CONN FPC 25POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf