Preci-Dip 811-SS-010-30-027101
811-SS-010-30-027101 picture photo
Mfg. Part Number
811-SS-010-30-027101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 10POS SNGL SMD
Datasheet Download
811-SS-010-30-027101.pdf
Availability of 811-SS-010-30-027101
QUANTITY
811-SS-010-30-027101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 811-SS-010-30-027101
Internal Part NumberEIS-811-SS-010-30-027101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package130
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series811
PackagingBulk
Connector TypePiston
Number of Contacts10
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)811-SS-010-30-027101
Related Links811-SS-010, 811-SS-010-30-027101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
811-SS-010-30-027101 Details Description
Related parts for 811-SS-010-30-027101
SWITCH PUSHWHEEL 1-2-4-8BCD datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 7POS TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 200MA SC70 datasheet.pdf
RES 58.3K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 107 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BUZZER 6-16VDC 75-85DB PNL datasheet.pdf
ESD SMOCK JCKT SNP PK LG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf