| Internal Part Number | EIS-81100-560403-RB | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Series | 810 | |
| Packaging | Tray | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Shrouded | |
| Number of Positions | 100 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | |
| Contact Mating Length | 0.140" (3.56mm) | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | Latch Lock/Eject Hooks, Long | |
| Features | Board Lock | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Color | Black | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 81100-560403-RB | |
| Related Links | 81100-5, 81100-560403-RB Datasheet, 3M Distributor | |
 | 5500.2118 | FILTER LINE PWR MED SQ 2A PCB | datasheet.pdf | |